مقالات

اقلیم در تهویه مطبوع

اقلیم

اقلیم  

اقلیم (Climate) 

به مشخصه های آب و هوایی یک محدوده تعیین شده مانند دما¸ باد¸ میزان بارش باران و برف ¸رطوبت¸ و در کل شرایط جوی اقلیم گفته میشود .

تاثیرات و اهمیت اقلیم بر زندگی بشر بر کسی پوشیده نیست و شناخت دقیق و سازگار شدن با آن یک ضرورت اجتناب ناپذیر است .

به طور مثال در مناطقی که میزان بارش زیاد است ساخت خانه های با سقف شیب دار یک ضرورت است که ماخود را با آن سازگار میکنیم .

سازگار شدن با شرایط آب و هوایی در انتخاب های ما خواسته یا ناخواسته دخیل است به طور مثال شخصی که در مناطق کوهستانی و برف گیر زندگی میکند میبایست خودر خود را از نوع دو دیفرانسیل انتخاب کند .

اقلیم در تهویه مطبوع

تاثیر گذاری اقلیم بر انتخاب های ما در خرید سیستم های تهویه مطبوع فراتر از سایر خرید هایمان است چرا که عدم تطابق¸ دقیقا همانند پول دو ریختن است .

متاسفانه در ایران خریداران کولر گازی و اسپلیت¸ دقت اندکی به مسئله ی اقلیم دارند و بیشتر بر روی برند و امکانات دستگاه متمرکز هستند .

دقت به مارک و امکانات نیز یک اصل مهم در خرید کولر گازی است¸ اما شما اگر بهترین و مرغوب ترین کولرگازی را هم انتخاب کنید ¸چنانچه با اقلیم محل زندگیتان تناسب نداشته باشد¸ قطعا خرید ناموفقی داشته اید .

چگونه مطابق با اقلیم کولرگازی بخریم

شرکت های سازنده کولر گازی ¸ اسپلیت و در کل سیستم های تهویه مطبوع ¸همواره از طیف گسترده ای از موتور کمپرسور ها جهت مطابقت دادن با انواع شرایط آب و هوایی کره زمین¸استفاده میکنند .

در کل کمپرسورهای پرکاربرد در کولرهای گازی جدید به 5 دسته تقسیم میشوند.

1- کمپرسور پیستونی (piston compressor)

موتور های پیستونی یک از اولین و قدیمی ترین کمپرسور های کولر گازی قلمداد میگردد .

کمپرسورهای پیستونی به جهت قدرت تحمل گرمای بالا و برودت زایی مطلوب در شهرهای بسیار گرم¸ مانند مناطق جنوبی ایران¸ طرفداران فراوانی دارد .

کمپرسور پیستونی مصرف برق بسیار زیاد و صدای خروجی بالایی دارد و بدون شک یکی از بزرگترین معایبش است .

کمپرسور های پیستونی در حال منسوخ شدن هستند و در حال حاضر چند کمپانی انگشت شمار¸ هنوز در حال تولید این سبک از موتور هستند .

از معروف ترین کولرگازی های موتور پیستونی میتوان به مارک اجنرال®¸میتسوبیشی®¸گری® ¸ هایسنس® و تکامسه® اشاره کرد .

2- کمپرسور اسکرال یا اسکرول (Scroll compressor)

کمپرسور های اسکرال بعد از موتور پیستونی معرفی شدند و از بعضی لحاظ میتوان گفت که اسکرال¸ نسخه بروز شده موتور پیستونی است .

کمپرسور اسکرال قدرت سرمایش بسیار بالا¸ و سطح دسی بل (Decibel) خروجی قابل قبولی دارد.

بزرگترین عیب کمپرسور اسکرال ¸مصرف برق بسیار زیاد آن است به همینن دلیل جهت استفاده در کلان شهر ها با تعرفه های بالا برق¸اصلا گزیه ی اقتصادی قلمداد نمیشود .

از نظر مطابقت با اقلیم ¸میتوان کولرگازی های با کمپرسور اسکرال را در استان های گرمسیری ایران همانند استان خوزستان ¸فارس¸بخش های از استان خراسان¸و استان هرمزگان استفاده کرد .

برترین کمپرسور های اسکرال را شرکت امرسون ®(emerson) آمریکا میسازد .

معروف ترین های کولرگازی و اسپلیت موتور اسکرال¸برند های اجنرال¸دایکین¸هیتاچی¸و توشیبا هستند .

3- کمپرسور روتاری تروپیکال (Rotary tropical compressor)

موتور روتاری را میتوان نسل سوم کمپرسور های کولرگازی معرفی کرد که خود به دو حاره ای (T3) و معتدل (T1) تقسیم میشود .

کمپرسور روتاری به جهت مطابقت با مدار اینورتر و مبرد های جدید¸مصرف برق ناچیز و برودت مطلوبی دارد و در حال حاضر پر رواج ترین کمپرسور تولیدی است .

کمپرسور روتاری حاره ای (گرمسیری) T3¸تحمل گرمای زیاد را با مصرف برق اندک¸تلفیق ساخته است.

کمپرسور روتاری تروپیکال T3 را میتوان در بیشتر استان های ایران استفاده کرد به طور مثال انتخاب این کمپرسور جهت استفاده در اقلیم هایی معتدل رو به گرم مانند استان های تهران¸استان های نوار نوار شمالی ¸خراسان¸مرکزی¸اصفهان¸البرز ¸کرمانشاه و بسیاری دیگر¸گزینه ایده آلی است .

از برترین برندهای سازنده کولر گازی و اسپلیت های مجهز به موتور کمپرسور روتاری تروپیکال (Tropical) میتوان به کمپانی ال جی®¸گری©¸هیتاچی®¸سامسونگ®¸و توشیبا® اشاره کرد .

4-روتاری معتدل (Rotary T1h1 compressor)

کمپرسور روتاری معتدل نسخه اندکی ضعیف تر روتاری تروپیکال است که همان مکانیزم را با اندکی تحمل گرما و مصرف برق پایین تر پیاده سازی میکند .

بزرگترین مزیت استفاده از یک کولرگازی روتاری معتدل T1¸ مصرف برق ناچیز دستگاه است .

کمپرسور روتاری معتدل نیز¸ رواج فراوانی دارد و محدوده دما استانداردش تا 40° درجه سلسیوس کشش دارد .

از نظر تطابق اقلیم نیز میتوان این کمپرسور را در استان های معتدل کوهستانی مانند آذربایجان شرقی و غربی¸بخش های گسترده ای از کردستان و کرمانشاه و چند منطقه دیگر استفاده کرد .

شرکت های که برترین کمپرسور های معتدل را میسازند ¸همان کمپانی هایی از قبیل ال جی ¸توشیبا¸هیتاچی¸مدیا®¸و جنرال™ هستند ¸که تیپ حاره ای را میسازند .

 

5-کمپرسور هرمتیک (Hermetic compressor)

موتور هرمتیک یا twin compressor جدیدترین و مدرنترین نسل کمپرسور است .

موتور کمپرسور هرمتیک قادر به تحمل گرمای بیش از 66° درجه سلسیوس است و برودت زایی دو برابری نسبت به روتاری دارد .

از نظر فنی میتوان گفت کمپرسور هرمتیک¸ تلفیقی از موتور روتاری و اسکرال است¸ به گونه ای که مصرف برق اندک روتاری با قدرت تحمل گرما و سرما سازی اسکرال ترکیب شده است .

مصرف برق بسیار ناچیز و سطح صدای نزدیک به سایلنت ¸ دو مزیت بزرگ موتور هرمتیک هستند .

از نظر مطابقت با اقلیم میتوان به جرات گفت که کمپرسور هرمتیک¸ با 100% شرایط آب و هوایی ایران مطابقت دارد .

در حال حاضر تکنولوژی ساخت کمپرسور بی نظیر هرمتیک در اختیار شرکت های مانند LG¸GREE¸HITACHI¸SAMSUNG و DAIKIN است و چنانچه شرکت دیگری از این کمپرسور استفاده کرده باشد بدون شک ساخت یکی از این پنج شرکت است .

کولر گازی ال جی در طیف محصولات تهویه مطبوع مجهز به موتور هرمتیک ¸ از بقیه سبقت دارد .

تاثیر اقلیم ¸فراتر از کمپرسور

جدا از بحث کمپرسور ¸یک سری از فاکتور های دیگر نیز در مطابقت دادن با اقلیم مورد توجه هستند .

به طور مثال رادیاتور کولر گازی هایی که در مناطق شمالی ایران استفاده میشود¸ میبایست حتما از دو مدل طلایی (™Gold fin) و رادیاتور بلوفاین (™Blue fin) باشند .

همچنین پیشنهاد میشود ساکنین شهرهای مرطوب ایران کولرگازی های انتخاب کنند¸ که به سیستم رطوبت گیر مجزا مجهز باشند.

رطوبت گیر مجزا (™Separate humidifier) تاثیر بسیار زیادی در مطلوب و مطبوع سازی هوای محیط دارد و عمر مفید دستگاه را نیز افزایش میدهد .

برای اقلیم های کوهستانی پیشنهاد میشود کولر گازی انتخاب کنند که کندانسورش (Condenser) مجهز به سیستم ضد یخ زدگی و دفراستر (Defroster) باشد .

کولر گازی و اسپلیت که برای استان های صنعتی و کلان شهرها انتخاب میشود¸حتما میبایست به رادیاتور(Radiator) لعاب دار و ضد گوگرد (Sulfur) تجهیز باشد ¸در غیر این صورت مواد مضر صنعتی و گوگرد باعث اکسیده شدن و در نهایت ایجاد نشتی میشوند .

همچنین شهرهای شلوغ و آلوده به انتخاب کولرگازی با سیستم های تصفیه هوا روز¸ مانند آیونایزر (™ionizer) فیلترهای ضد ویروس و سیستم های پاریفاینگ (™purifying) اهمیت بدهند .

در پایان یاد آور میشویم که همواره میتوانید از طریق شماره های درج شده ¸مشاوره رایگان در مورد انتخاب بهترین کولر گازی و اسپلیت مطابق با اقلیم زندگیتان دریافت کنید¸ و همچنین از جدیدترین مدل ها و قیمت ها مطلع شوید .

 

جمع آوری شده توسط گروه تاسیساتی بانه کولر

هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز است ©

 

 

مطالب مرتبط