مقالات

برق مصرفی کولر گازی

 

  • امپر مصرفی کولر های گازی

هر شخصی که قصد خرید لوازم تهویه مطبوع و کولر گازی را دارد جدا از مبحث مارک و شرکت سازنده و …. سایه سنگین مصرف برق دستگاه را روی سر خود احساس میکند و به طور کلی اولین سوالی که برای خریدار کولر گازی پیش می اید این است که مصرف برق اسپلیت چقدر است؟

این سوال جواب روشن و واضحی ندارد به دلیل پیچیدگی و گستردگی تولیدات لوازم تهویه مطبوع اندازه ی دقیق مصرف برق دستگاه ها امری محال به نظر می اید چرا که بر اساس مدل و کیفیت ساخت , امپر مصرفی اسپلیت ها نیز تغییر میکند.

به طور کلی برای شناخت دقیق مصرف برق کمپرسور های کولر گازی میبایست بر اساس مدل بندی و گرید راندمان مصرف قضاوت نمود به طور مثال اسپلیت های سامسونگ مدل مکس مکس و گود وان هر دو در یک سال و در یک کشور منتاژ شده اند اما مصرف انرژی گود وان به کرات نسبت به مکس کمتر است.

اما با یک مطالعه نسبتا خلاصه وار و ساده میتوان راندمان مصرف هر دستگاه را محاسبه نمود و بر اساس ان اقدام به خرید نمود:

اولین مبحث در اندازه گیری میزان مصرف برق کولر های گازی دقت به نوع کمپرسور استفاده شده در دستگاه میباشد که به ترتیب از پر مصرف ترین به کم مصرف ترین ها به شرح زیر میباشد.

کمپرسور های پیستونی:

کولر گازی های دارای موتور پیستونی پر مصرف ترین ها در نوع خود میباشند این اسپلیت ها به دلیل داشتن قدرت تحمل گرمای بسیار زیاد و همچنین قدرت پرتاب باد بالا امپر مصرفی بالای دارند به طور مثال یک کولر گازی پیستونی در ظرفیت بی تی یو 24000 بدون در نظر گرفتن کیفیت بالای ساخت در حدود 15 امپر مصرف برق دارد.

موتور های پیستونی در مناطق با دوره طولانی گرما مانند مناطق جنوبی ایران استفاده میشود و به دلیل تعرفه های ارزان مصرف برق شهری در استان های گرم کشور استفاده ازین دستگاه ها بسیار متداول است اما استفاده ازین کمپرسور ها جهت استفاده در شهر های با طول دوره گرمای متوسط مانند تهران و کلان شهر های نیمه شمالی ایران به واسطه مصرف برق زیاد به هیچ وجه توصیه نمیشود و بازده اقتصادی مطلوبی ندارد.

کمپرسور ها اسکرال (اسکرول)

موتور کمپرسور های اسکرول نیز همانند پیستونی جهت استفاده در مناطق گرم طراحی شده اند و بارزترین تفاوت ان با پیستونی در تحمل گرمای ان میباشد به طور خلاصه موتور اسکرول تحمل گرمای کمپرسور پیستونی را ندارد در نتیجه جهت کارکرد فشار کمتری متوجه دستگاه میباشد و به طبع مصرف برق کمتری دارد

کمپرسور کولر های گازی اسکرول مصرف برق بالایی دارند اما همانطور که توضییح داده شد به نسبت موتور پیستونی امپر مصرفی کمتری دارد به همین جهت ساکنین شهر های نسبتا گرم در بیشتر موارد کمپرسور اسکرول را به پیستونی از نظر مصرف برق کمتر ترجیح میدهند این سبک از موتورها به مانند کمپرسورهای پیستونی جهت استفاده در شهرهای نیمه شمالی با تعرفه های گران مصرف برق به هیچ عنوان از نظر تاسیساتی پیشنهاد نمیشود.

کمپرسور های روتاری(رتور)

جدیدترین و پیشرفته ترین نوع کمپرسور از نظر مصرف برق موتور های روتاری میباشند امروزه از هر 100 دستگاه لوازم تهویه که در جهان ساخته میشود 90 عدد ان با موتور روتاری تولید میشوند.

وزن پایین و مصرف برق بسیار اندک کمپرسور های پیستونی از مهمترین مزیت های این سبک از کولر های گازی میباشد, جدا از مصرف برق نیز صدای پایین و اسانی نصب برای تکنسین ها و عدم پیچیدگی در تعمیر قطعات از سایر دلایل محبوبیت روتاری میباشد.

کمپرسور های روتاری خود به دو بخش معتدل T1 و حاره ای T3 تقسیم شده اند.

کمپرسور های معتدل تحمل گرمای کمترین نسبت به روتاری حاره ای دارند اما در مقابل مصرف برق بسیار ناچیزی دارند این سبک از کمپرسور ها در ایران در مناطق نیمه شمالی به وفور استفاده میشود و بهترین راندمان کاری را در اقلیم های کوهستانی مانند تبریز-ارومیه-ایلام-کرمانشاه-قزوین-استان البرز-تهران و شهرهای حومه دریای خزر دارد.

سبک دیگری از کمپرسور های روتاری نوع حاره ای ان میباشد و همانطور که از اسم ان پیداست جهت استفاده در مناطق با دوره گرمای متوسط و رطوبت بالا طراحی شده است امروزه استفاده در ازین نوع کمپرسور به دلیل قدرت تحمل گرمای بالا و مصرف برق بسیار اندک متداول شده است, کولر گازی های با موتور روتاری تروپیکال حاره ای T3 با اب و هوای 80% مناطق ایران مطابقت کامل دارد به طوری که میتوان این دستگاه را به جز بخش هایی از جنوب ایران در سایر مناطق کشور استفاده نمود.

کولرگازی های فوق کم مصرف:

با پیشرفت تکنولوژی ساخت کمپرسور های روتاری مصرف برق این دستگاه ها به لطف سیستم اینورتر دگرگون شده است.

برد اینورتر کولر گازی برق مصرفی دستگاه را از AC به DC تبدیل مینماید و باعث صرفه جویی 70% در مصرف برق اسپلیت میشود.

استفاده شرکت های سازنده کولر گازی از برد اینورتر بسیار زیاد شده است به طوری که حتی کوچکترین شرکت های تولید کننده لوازم تهویه ای از سیستم اینورتر برای پایین اوردن مصرف برق دستگاه ها استفاده میکنند.

اسپلیت های اینورتر انقلابی در زمینه لوازم تهویه قلمداد میگردند زیرا سایه سنگین مصرف برق را که بسیاری از متقاضیان خرید کولر گازی را از خرید منصرف میساخت را از سر انان برداشت.

یک  کولر گازی معمولی در ظرفیت بی تی یو 24000 در حدود 11 امپر مصرف برق دارد در حالی که همین دستگاه در صورت داشتن سیستم اینورتر در حدود 7 امپر مصرف برق دارد و در هر صورت صرفه جویی 3 تا 4 آمپری را در بر دارد.

قیمت کولر های گازی دارای سیستم اینورتر قدری از اسپلیت های معمولی بیشتر است اما صرفه اقتصادی و مصرف برق بسیار اندک این دستگاه ها در یک دوره 6 ماهه مصرف بازگشت مبلغ اضافه جهت را خرید کولر گازی اینورتر را تضمین میکند.

جهت در یافت اطلاعات بیشتر در زمینه مصرف برق کولر گازی های موجود در بازار ایران و همچنین اطلاع از کم مصرف ترین اسپلیت های روز همواره میتوانید با مشاورین تاسیساتی شرکت تهویه بانه کولرز در ارتباط باشید.

دفتر مرکزی بانه:

08734219214

تلفن های مشاوره و فروش:

09183753655

09101453613

09185360096

09399793833

ایمیل شرکت تهویه بانه کولرز:

INFO@BANEHCOOLERS.COM

در پایان میتوانید اطلاعات کامل و مصرف برق تفکیکی تمام اسپلیت های گازی را در سایت شرکت تهویه بانه کولرز به نشانی زیر مطالعه بفرمایید.

WWW.BANEHCOOLERS.COM

نوشته برق مصرفی کولر گازی اولین بار در فروشگاه بانه کولرز-اسپليت اینورتر بانه|خرید کولر گازی از بانه|. پدیدار شد.