مشاوره خرید کولر گازی

متراژ مناسب نصب کولر گازی

متراژ مناسب نصب کولر گازی

متراژ مناسب نصب کولر گازی

 

"<yoastmark

 

متراژ مناسب نصب کولر گازی

کولرهای گازی شامل مبرد مخصوصی هستند که این خنک کننده توسط موتور به مایع تبدیل شده و به صفحات دستگاه میرسد که پس از جریان این مبرد منقبض شده دمای گرم محیط را جذب کرده و به علت دمای ورودی مایع موجود را به گاز اولیه تغییر میدهد .  چرخش این فرایند تا اتمام گرمای موجود در محیط ادامه خواهد یافت .

فعالیت بیش از حد کمپرسور، در مدت زمان زیاد باعث آسب رساندن به کولرگازی میشود .  کولر گازی باید با مساحت فضایی که در ان  قرار میگیرد ، متناسب باشد .

انتخاب متراژ مناسب نصب کولر گازی بسیار مهم است تا جای که بعد از نصب دستگاه ، به علت هزینه و مشکلاتی که در پی دارد ، امکان تعویض ان سخت میباشد. ما نمی توانیم در محیطی ، با هر متراژی ، از انواع کولر گازی با ظرفیت های متفاوت استفاده کنیم ، بلکه در انتخاب کولر گازی متراژ محیط تعیین کننده است نه انتخاب ما .

 bTU/H چیست ؟ 

قدرت برودت دهی کولر گازی با واحد اندازه گیری  btu/h سنجیده میشود . ظرفیت موتور کولر هر چه بالاتر باشد ، خنک کنندگی بیشتر را در واحد زمانی دارد نه اینکه دمای کولر خنک تر، بلکه میزان سرمای وارد شده به محیط افزایش می یابد .

برودت دهی کولر گازی با توجه به متراژ محیط ، بر اساس  BTU موتور تعیین میگردد . البته ظرفیت به عواملی دیگر نیز بستگی دارد که مهمترین ان قدرت خنک کنندگی هوا میباشد.

موقعیت ساختمان در خنک کنندگی هوا تاثیر دارد که تعیین BTU آن نیز متفاوت است . BTU کولر گازی را متناسب با متراژ فضا  انتخاب میکنند .

هرکدام از مدلهای مختلف کولر گازی دارای ظرفیت های btu/h خاص خود هستند و بر اساس نیاز میتوان هرکدام از انان را انتخاب کرد . از رایجترین کولرهای گازی میتوان به موارد زیر اشاره کرد .

1 – اسپلیت دیواری دو تکه ( اسپلیت )

رایجترین نوع کولرهای گازی ، اسپلیت دیواری نام دارد . این کولر از دو بخش یونیت داخلی (پنل) و یونیت خارجی (موتور کندانسور) تشکیل شده است .

اسپلیت به جهت کاربری و نصب آسان و همچنین قیمت معقول بیش از سایرین مورد استفاده قرار میگیرد . ظرفیت اسپلیت های از 9000 شروع و تا 36000 ادامه دارد .

بزرگترین ایراد اسپلیت ، نداشتن ظرفیت های بیش از 36000 btu/h است .

2- کولر گازی ایستاده

کولر گازی ایستاده همچون اسپلیت های دیواری از دو بخش یونیت خارجی (موتور ) و یونیت داخلی یا پنل ، تشکیل شده با این تفاوت که یونیت داخلی مانند اسپلیت روی دیوار نصب نمی شود بلکه به زمین تکه میدهد .کولر گازی ایستاده زمانی به کار گرفته می شود که  نیاز به ظرفیت های بی تی یو بالا باشد .

تهویه مطبوع floor standing به جهت داشتن ظرفیت سرمایشی و گرما دهی بالا ،  بیشتر در بانک ها ، فروشگاه ها ، ادارات ، منازل با متراژ بالا سوپرمارکت ها و غیره به کار گرفته میشوند . ظرفیت کولر های ایستاده از 24000 شروع و تا 60000btu/h ادامه دارد .

3- داکت اسپلیت 

داکت اسپلیت از دو بخش یونیت خارجی و داخلی تشکیل شده است که تفاوت آن با اسپیت و کولر ایستاده در  ظاهر یونیت داخلی و محل قرار گیری آن است . پس از کولر گازی  ایستاده ، داکت اسپلیت رواج و فروش بیشتری دارد .

مزیت داکت اسپلیت به نسبت کولر گازی ایستاده و دیواری ، قابلیت انشعاب گیری آن است . داکت اسپلیت مانند کولر آبی قابلیت کانال کشی دارد و از یک دستگاه میتوان چند کانال گرفت .

ظرفیت داکت اسپلیت از 18000 شروع و تا 60000 btu/h ادامه دارد . داکت اسپلیت به خودی خود گرمایش ندارد و میبایست به آن کویل آب گرم متصل کرد .

4- اسپلیت مولتی پنل 

کولر گازی مولتی پنل از تعداد بیش از یک پنل تشکیل شده است . مولتی پنل همان اسپلیت دیواری است که قابلیت انشعاب گیری دارد .

اسپلیت multi panel از یک یونیت خارجی و دو یا چند پنل داخلی تشکیل شده است . از کولر گاز مولتی پنل ، برای مکانی که نیاز به تقسیم بندی دارد استفاده میشود .

از معایب اسپلیت مولتی پنل میتوان به قیمت بسیار گران و تخریب فضا با لوله کشی های متعدد اشاره کرد . دیگر ایراد کولر مولتی پنل ، عدم کنترل مجزای هر انشعاب است .

ظرفیت اسپلیت مولتی پنل از 18000 شروع و تا 42000btu/h ادامه دارد .

5- کولر گازی کاستی 

کولر گازی کاستی از دو یونیت داخلی ( پنل ) و یونیت خارجی ( موتور کندانسور ) تشکیل شده است . اسپلیت کاستی به مانند داکت اسپلیت ، قابلیت انشعاب گیری و پارتیشن بندی دارد .

پنل کولر گازی کاستی از سقف آویزان میشود بدین جهت ، کولر گازی سقفی نیز نامیده میشود . اسپلیت Cassette به جهت زیبایی و عدم گرفتن فضا ( کار گذاری درسقف )  ،محبوبیت فراوانی دارد .

ظرفیت btu/h کولر گازی کاستی از 18000 شروع و تا 60000btu/h ادامه دارد.

6- کولر گازی پرتابل 

اسپلیت پرتابل به جهت سبکی وزن و یکپارچگی یونیت ، قابل حمل است . کولر گازی پرتابل ، یونیت خارجی ندارد بدین جهت لوله کشی درکار نیست اما میبایست هوای گرم کمپرسور، توسط لوله خرطومی به بیرون انتقال داده شود .

مزیت کولر گازی پرتابل ، عدم نیاز به نصب و قابلیت استفاده در هر مکانی میباشد . این کولر گازی برای مستاجرین و مصرف کنندگانی که در یک مکان ثابت برای مدت زیاد ساکن نیستند ، گزینه مطلوبی قلمداد میشود .

ایراد کولر گازی پرتابل ، صدای نسبتا زیاد به نسبت قدرت و نداشتن ظرفیت های btu بالا است . ظرفیت کولر گازی پرتابل از 9000 شروع و تا 18000btu/h ادامه دارد .

7- کولر گازی پنجره ای 

کولر گازی پنجره ای نیز همانند پرتابل ،یک تکه ساخته میشود . کولر گازی پنجره ای به صورت مستطیلی شکل طراحی میشود و در فضای ما بین بیرون و داخل پنجره قرار میگیرد .

این سبک از تهویه نیاز به فضای مناسب ، برای خروج حرارت دارد . طرز نصب کولر گازی پنجره ای به گونه ای است که ، بخش گرمایی آن در بیرون از پنجره و هوا ساز آن در داخل فضا قرار میگیرد .

ظرفیت کولر گازی پنجره ای از 9000 شروع و تا 18000btu/h ادامه دارد . ایراد اساسی کولر گازی پنجره ای ، عدم داشتن ظرفیت ها بالا است .

8- کولر گازی سرمایش مرکزی VRF 

برای پروژه های بزرگ مانند برج ها ، نمایشگاه ها و بازار های سرپوشیده که به قدرت ظرفیت بالای نیاز دارند ، از سیستم برودت دهی VRF استفاده میشود . کولر گازی VRF از یک مجموعه کمپرسور شبکه ای به همراه تعداد زیادی هوا ساز ساخته شده است .

vrf به سیستم سرمایش مرکزی نیز موسوم است . این سیستم طراحی شرکت دایکین ژاپن است اما در حال حاضر سایر شرکت های همانند ال جی ، گری ، هیتاچی ، توشیبا ، سامسونگ و … نیز سازنده VRF هستند .

VRF ظرفیت خاص و مشخصی ندارد و معمولا متراژ مناسب برای این کولرگازی توسط مهندسان تاسیساتی تعیین میشود .

 

"<yoastmark

 

متراژ مناسب نصب کولر گازی بر حسب BTU/H

به هنگام خرید کولرگازی پیش از تعیین برند و امکانات خاص آن میبایست به تعیین متراژ مناسب کولر گازی برای فضای خود، بپردازیم .

به کمک جدول پایین میتوان درک بهتری از ابعاد و اندازه های محیط و همچنین تعیین میزان لازم ظرفیت BTU داشت .

 

متراژ مناسب محیط ظرفیت برودت دهی کولر گاز ( BTU )
10 تا 15 متر مربع 9000
15 تا 30 متر مربع 12000
30 تا 45 متر مربع 18000
45 تا 60 متر مربع 24000
60 تا 75 متر مربع 30000
75 تا 90 متر مربع 36000
90 تا 120 متر مربع 48000

 

نسبت های ذکر شده برای شرایط معمولی است که هنگام خرید کولر گازی میبایست در نظر گرفت . تعیین مقدار مشخص برودت سازی برای یک فضا شاید خیلی دقیق نباشد چون وضعیت فضای موجود ، تعداد وسایل گرما زا ، میزان قرار گیری ساختمان در معرض خورشید ، ارتفاع دیوار تا سقف و بسیاری از موارد دیگر در آن تاثیر گذارند .

به طور مثال برای مناطق گرم و شرجی و یا قرار گرفتن فضا در معرض آفتاب و همچنین آشپزخانه یا فضایی با پنجره های بزرگ ، میبایست ظرفیت را بیشتر از حالت معمول تعیین کرد .

اتاقی که زیر سقف ( طبقه اخر ساختمان ) یا روی کف ( طبقه اول ساختمان ) باشد ، BTU مناسب با آن از 4000∼6000btu متفاوت است .

  1. 4000∼6000btu برای اتاقی که در مجاورت آشپزخانه قرار گرفته است .
  2. 1500∼3000btu برای هر پنجره ای که در معرض افتاب قرار دارد .
  3. 1500∼3000btu برای هر اتاق که بالاتر از آشپز خانه و شوفاژ خانه قرار گرفته باشد .
  4. به ازای هر نفر 650btu/h∼700  فضا ، در نظر گرفته میشود .
نتیجه گیری انتخاب کولر مطابق با فضا

خرید کولرگازی با قیمت های نجومی فعلی خود یک دردسر به تمام معناست و چنانچه در هنگام خرید به متراژ مناسب برای کولرگازی دقت نشود این دردسر به زیان مالی بزرگی منتهی میشود .

چنانچه کولر گازی از فضای مورد استفاده خیلی بزرگتر باشد ، علاوه بر هزینه اضافی که تحمیل میشود ، مصرف برق و عدم تطابق با محیط نیز اضافه میشود .

در صورتی که کولر گازی کوچکتر از فضا خریداری شود بدیهی است که جوابگوی محیط نخواهد بود .


همواره میتوانید از طریق شماره های درج شده با مشاورین تاسیساتی ما در ارتباط باشید تا بتوانید دستگاهی را مطابق با فضا و اقلیم خود ، پیدا کنید .

08734219214

09183753655

09185360096