مقالات

کمپرسور روتاری

کمپرسور روتاری

کمپرسور روتاری 

 

کولرگازی کمپرسور روتاری

عکس و مشخصات کولرگازی موتور روتاری

 

کمپرسور چیست ؟ 

کمپرسور یک قطعه مکانیکی فشرده ساز میباشد که امروزه در صنایع کوچک و بزرگ کاربرد زیادی دارد . در واقع عمل کمپرسور ، ایجاد نیروی مکش لازم برای مکیدن مبرد از اوپراتور ، متراکم کردن گاز و سر انجام انتقال آن به کندانسور است که در چرخش این فرایند گاز به مایع تبدیل میشود .

در واقع از کمپرسور برای فشرده کردن گاز یا مایع استفاده میشود که با صرف انرژی مکانیکی زیاد ، گاز را با سرعت به داخل مکیده و آنگاه فشرده میسازد .

کمپرسور روتاری چیست ؟ 

کمپرسور روتاری یکی از رایجترین فشرده ساز هاست که در صنعت تهویه مطبوع به وفور استفاده میشود .

موتور rotary با چرخش 360 º تیغه ها ، عمل مکش و تراکم مبرد را انجام میدهد. به طور کلی میتوان گفت کمپرسور روتاری از دو بخش محفظه سیلندر مانند و پیستون چرخشی تشکیل شده است .

کمپرسور Rotary به چرخنده پیستونی نیز معروف است .این نام گذاری بدین علت است که پره موجود در این موتور شبیه به یک پیستون و پوسته آن به عنوان سیلندر عمل میکند . پره ، محدوده بین سیلندر و پیستون را به دو بخش ساکشن و تخلیه ، بخش بندی میکند .

rotary compressor بر اساس سرعت چرخش ثابت یا متغیر بوده و انواع آنرا بر حسب سرعت دوران و تعداد پره های سیلندر بخش بندی میکنند . مکانیزم کمپرسور در پنج بخش ، آغاز یا ورود ، ساکشن یا مکش ، تراکم یا فشرده سازی ، تخلیه و اتمام و خروج صورت میگیرد .

نحوه عملکرد کمپرسور روتاری 
 1. ورود : با باز شدن شیر ورودی ، حرکت چرخشی پیستون در داخل سیکل آغاز میشود .
 2. suction (مکش ): با حرکت چرخشی پره ها داخل سیکل ، در قسمتی از فضای آن خلاء ایجاد میشود که باعث مکش گاز از شیر ورودی می گردد .
 3. فشرده سازی: در این بخش ، شیر تخلیه بسته بوده ، گاز وارد شده پشت شیر تخلیه که توسط حرکت دورانی پره ها هدایت شده ، متراکم میشود . این کار باعث بالا رفتن دما و فشار سیال (گاز) می گردد .
 4. تخلیه : وقتی دما و فشار سیال به میزان تعیین شده برسد ، گاز با دما و فشار بالا از شیر تخلیه به بیرون سیلندر منتقل می گردد .
 5. اتمام : حرکت 360 درجه ای پره ها در سیلندر اتمام میشود و به نقطه آغاز باز میگردد .

پس از راه اندازی سیستم مراحل بالا به صورت یک سیکل و به موازات هم رخ می دهند .

 

محاسن کمپرسور روتاری 

 1. این کمپرسور به جهت میزان اندک اتلاف در شیر تخلیه ، بازدهی بسیار بالایی دارد .
 2. این فشرده ساز به جهت لرزش اندک و پایه موتور های قدرتمند ، صدای خروجی بسیار پایینی دارد و همین امر باعث شده جهت استفاده در مکان هایی که نیاز به سکوت دارند ، گزینه ای ایده آل قلمداد شود .
 3. موتور روتاری به نسبت ظرفیتی که ارائه میدهد ، ابعاد و اندازه کوچکی دارد .
 4. این کمپرسور طراحی پیچیده ندارد و به نسبت سایرین از قطعات کمتری ساخته شده است که خود میزان هزینه نگهداری را کاهش میدهد .
 5. قابلیت اطمینان بالا به جهت عدم تبدیل حرکت دورانی به خطی
 6. این موتور جریان پیوسته ای در حرکت گاز خنک کننده دارد که به تعادل سیستم تهویه مطبوع در فصول گرم کمک میکند .
 7. موتور Rotary قابلیت تجهیز به سیستم های روز همانند مدار اینورتر را داراست در حالیکه بعضی موتور ها همانند پیستونی ، این قابلیت را ندارند .

معایب کمپرسور روتاری 

ظرفیت btu/h برودت دهی موتور rotary به دلیل ساختار آن پایین است و از آن در ظرفیت های برودتی بالا نمیتوان استفاده کرد .

فشرده ساز rotary به صورت هرمتیکال یا بسته طراحی میشود و امکان تعمیر بسیاری از قطعات وجود ندارد و مییبایست تعویض شود .

موتور روتاری برای دمای پایین بازدهی مناسبی ندارد و عملا در مناطق زیر صفر ، قابلیت مطلوبی ندارد .

 

کمپرسور روتاری چیست

موتور کمپرسور روتاری چیست و چگونه کار میکند ؟

 

کاربرد کمپرسور روتاری 

این موتور قابلیت های بسیار گسترده ای دارد به طوری که میتوان آنرا در بیشتر سیستم های تهویه مطبوع یافت . روتاری در انواع کولر گازی اعم از اسپلیت دیواری – داکت اسپلیت ، کولر ایستاده – کولر گازی سقفی – کاستی و بسیاری دیگر کاربرد فراوان دارد .

از موتور روتاری در دیگر لوازم همانند یخچال های خانگی و فروشگاهی ، آبسردکن و … نیز استفاده میشود .

انواع کمپرسور روتاری

روتاری ، با توجه به شرایط آب وهوایی به دو نوع  t1 و t3 تقسیم میشوند . این تقسیم بندی صرفا ربطی به کیفیت موتور ندارد و تنها مربوط به مسئله مطابقت اقلیمی است .

کمپرسور روتاری t1 

موتور روتاری T1 به نسخه معتدل این موتور اطلاق میشود . این موتور ابعاد نسبتا کوچکتری نسبت به نسخه تروپیکال دارد اما مزایای خاص خود را نیز دارد .

کمپرسور های rotary T1 برای مناطق معتدل خزری همانند شمال ایران ، فلات غربی ایران و مناطق کوهستانی  و به طور کلی اقلیم های با دوره گرمای کم ، گزینه ای ایده آل است . در ایران شهرهای همچون ارومیه ، تبریز ، همدان ، اردبیل و چند شهر دیگر محیط مناسبی برای نصب موتور روتاری T1 هستند .

مصرف برق کمتر به نسبت کمپرسور روتاری t3 از محاسن این کمپرسور است . ایراد اساسی موتور فشرده ساز ،عدم توانایی کار کردن در دمای بالای 45 درجه سانتی گراد است .

این موتور در دمای بالا راندمان کاری مثبت خود را از دست میدهد و اصطلاحا اورلد میشود . اورلد شدن موتور ، هزینه بسیار گزافی را متوجه مصرف کننده میکند به همین جهت هنگام خرید کولرگازی میبایست تمام شرایط اقلیمی ، لحاظ شود .

صدای خروجی کمپرسور T1 نیز نسبت به نسخه تروپیکال ، اندکی کمتر است که خود میتواند پارامتری اساسی طلقی شود .

کمپرسور روتاری t3 

موتور rotary t3 که به آن تروپیکال یا حاره ای نیز گفته میشود برای مناطق و اقلیم های با دوره گرمای طولانی بسیار مناسب است .

در ساخت کمپرسور تروپیکال T3 از آلیاژ های مقاومی استفاده میشود تا قابلیت تحمل گرمای بالایی به موتور ببخشد .

کمپرسور T3 برای استان هایی همچون خوزستان ، سیستان و بلوچستان ،هرمزگان ،کرمان و فارس و چندین استان دیگر ایران ، کاربرد دارد . به طور کلی از این موتور میتوان در سراسر ایران استفاده کرد .

بزرگترین مزیت کمپرسور حاره ای T3 به نسبت نسخه T1 ، تحمل گرمای مطلوب این موتور است . در نسخه های جدید روتاری که بر روی بسیاری از سیستم های تهویه نصب شده ، تحمل گرمای بیش از 60 درجه سانتیگراد ، تضمین شده است .

ایراد موتور حاره ای نسبت به موتور معتدل در مصرف آن است . کمپرسور T3 به نسبت T1 مصرف برق بیشتری دارد .

از موتور روتاری T3 به وفور در کولرگازی گری ، هیتاچی ، سامسونگ ، دایکین ، میتسوبیشی و چند برند مطرح دیگر استفاده شده است .

تفاوت بین کمپرسور T1 و T3 

 1. کمپرسور t1 برای محیطی با شرایط آب و هوایی معتدل و rotary T3 برای مناطق گرم و حاره ای مناسب است .
 2. موتور معتدل تحمل حداکثر دمای 45 درجه سانتیگراد را دارد اما t3 قادر است دمای بیش از 60 درجه را تحمل کند .
 3. کمپرسور روتاری T3 ابعاد نسبتا بزرگتری نسبت به T1 دارد .
 4. کولر گازی مجهز به موتور حاره ای T3 سایز لوله های رفت و برگشت بزرگتری نسبت به نمونه معتدل T1 دارد .
 5. موتور تروپیکال T3 حجم بیشتری از گاز یا همان مبرد را در درون خود جای میدهد هرچند که این پارامتر جزو مزیت های T3 نیست .

کمپرسور هرمتیک 

پیشرفته ترین و جدید ترین نوع کمپرسور ، هرمتیک یا هرمتیکال نام دارد . موتور هرمتیک به Twin Rotary یا Twin Compressor نیز شهرت دارد .

Hermetical از نظر ساختار دارای دو عدد رتور چرخنده است که عملیات فشرده سازی گاز را انجام میدهند . این کمپرسور به صورت بسته طراحی میشود و قابلیت تعمیر ندارد .

وجود دو عدد روتور چرخشی ، محاسن بینظیری را برای کمپرسور هرمیتکال به ارمغان می آورد که مهمترین آن برودت دهی دو برابری به نسبت موتور روتاری معمولی است . تحمل گرمای بالا ، دومین مزیت کمپرسور هرمتیک است .

کمپرسور هرمتیک توانایی تحمل گرما بیش 65 درج سانتی گراد را داراست .این میزان از توانایی تحمل گرما ، کوچکترین تاثیری در کاهش کیفیت برودت دهی موتور ندارد .

موتور Hermetic دارای پایه موتورهای گیمبال مانند می باشد و همین علت باعث شده تا از لرزش و صدای خروجی بسیار کمی برخوردار باشد . بزرگترین ایراد موتور Hermetic ، قیمت نسبتا گران آن است هرچند که از صرفه بالای اقتصادی خرید ، به هیچ وجه نمیکاهد .

شرکت ال جی برای اولین بار موتور هرمتیک را برای استفاده در کولرهای گازی دیواری ساخت . پس از ال جی ، شرکت های دیگری مانند گری ، میتسوبیشی ،سامسونگ ، هیتاچی و دایکین ، از این موتور کمپرسور استفاده کرده اند .

از معروفترین مدلهای مجهز به موتور هرمتیک میتوان به کولرگازی ال جی آمپر کنترل یا کولر گازی گری هایپر اشاره کرد .

 

کمپرسور روتاری جدید

بررسی کمپرسور توین روتاری


جمع آوری شده توسط گروه تاسیساتی بانه کولر

جهت دریافت مشاوره در مورد خرید کولر گازی و اسپلیت مطابق با اقلیم و محل زندگی میتوانید از طریق شماره های درج شده با ما در ارتباط باشید .

مطالب مرتبط