مقالات

کمپرسور کولر گازی

کمپرسور کولر گازی

کمپرسور کولر گازی

در کولر گازی داخل هر یونیت ، کمپرسور وجود دارد. کمپرسور در سیستم خنک کننده مکانیکی مبتنی بر مبرد، به مانند (قلب) عمل می کند. نقش کمپرسور کولر گازی، فشردن مبرد هنگام ورود به دستگاه به منظور افزایش درجه حرارت می باشد.

مبرد به محض گرم شدن ، از کمپرسور خارج و وارد کندانسور می شود تا عملیات برودت زایی را اغاز کند. کمپرسور ها در انواع مختلف وجود دارند که هر کدام خود ویژگی های به خصوصی دارند .اکنون می خواهیم شما را با تعدادی از انها اشنا کنیم.

انواع کمپرسور کولر گازی

1- کمپرسور روتاری

کمپرسور روتاری را به عنوان یکی از کمپرسور های سیستم خنک کننده و تهویه هوا می توان تعریف کرد. در صنعت این کمپرسور را با نام کمپرسور دورانی-پیستونی نام می برند، که جایگزینی خوبی برای کمپرسورهای پیستونی شده است.

کمپرسور روتاری از دو بخش (محفظه سلیندری) و (پیستون دوار) که در داخل محفظه گردش می کنند تشکیل شده است.در مکانیزم کلی این کمپرسور قطعاتی دیگر نیز دخالت دارند.

در اصل، عمل مکش گاز و مکانیزم فشرده سازی و خروج گاز از کمپرسور ، به کمک این دو بخش صورت می گیرد ، بدین جهت کمپرسور دورانی-پیستونی خوانده میشود. حرکت دورانی پیستون در داخل سیلندر، فضا را به دو بخش تقسیم کرده که با حرکت دورانی پیستون به طور پیاپی کاهش یا افزایش می یابد.

فرایند انجام شده در یک بخش باعث فشرده سازی گاز و خارج شدن ان از سیلندر شده و در سمت دیگر امکان مکش گاز از لوله ورودی را میسر میسازد .

کمپرسور روتاری خود به دو بخش معتدل t1 و تروپیکال t3 تقسیم بندی میشود . این تقسیم بندی ربطی به کیفیت ندارد و صرفا مربوط به سازگاری اقلیمی است .

کمپرسور روتاری تروپیکال T3

کمپرسور تروپیکال T3 در مدلهای جدید قادر است میزان گرمای بیش از 60 درجه سلسیوس را تحمل کند . برودت زایی این کمپرسور نیز به گونه است که در جریان هوای بسیار گرم ، راندمان مثبت کاری خود را از دست نمیدهد .

کمپرسور کولر گازی روتاری حاره ای ، امروزه رایجترین نوع کمپرسور است . این موتور روی بیش از 95 % اسپلیت های روز با کیفیت ساخت مختلف ، نصب شده است .

از معروفترین های مجهز به کمپرسور t3 میتوان به کولرگازی گری ، ال جی ، توشیبا ، دایکین و هیتاچی ژاپن اشاره کرد .

از کمپرسور تروپیکال T3 در اقلیم های گرم همانند جنوب ایران ، استان های مرکزی و به طور کلی مناطقی که دوره گرمای طولانی دارند استفاده میشود .

 

کمپرسور روتاری معتدل T1

همانطور که از اسمش پیداست کمپرسور T1 برای مناطق معتدل طراحی شده است . متریال ساخت این موتور با نمونه تروپیکال تفاوت چندانی ندارد .

کمپرسور کولر گازی Rotary معتدل در بهترین حالت ، قادر است شدت گرمای 45 درجه سانتیگراد را تحمل کند . این میزان به تناسب راندمان کاری مثبت موتور تعیین شده است .

منظور از راندمان مثبت ، قابلیت ایجاد برودت در شدت گرمای بالاست به گونه ای که از کیفیت سرمادهی کاسته نشود . موتور روتاری به کمپرسور موشکی نیز موسوم است .

از موتور روتاری معتدل t1 در استان های شمالی ایران و همچنین منطقه کوهستانی همانند تبریز و ارومیه، استان کرمانشاه و همدان ، کاربرد دارد .

نحوه عملکرد کمپرسور روتاری

کمپرسور روتاری در پنج مرحله مختلف (شروع ، مکش ، فشرده سازی ، تخلیه ، پایان) عمل خواهد کرد تا به یک سیکل کامل برسد. هر کدام از این مراحل وظایف بخصوصی دارند که با راه اندازی دستگاه ، این مراحل به صورت یک فرایند در راستای هم رخ می دهند.

این کمپرسور کولر گازی همانند تمام دستگاه های صنعتی ، مزایا و معایبی دارد .از مزایا ان می توان به افزایش بازدهی کمپرسور، سروصدا و لرزش کم، وزن و ابعاد کمتر ان اشاره کرد.

همچنین از  معایب ان به ظرفیت btu/h پایین، بازدهی اندک نسبت به سایرین و محدودیت های بهره وری اشاره کرد .در جمع بندی می توان گفت، کمپرسور های Rotary ، جایگزین مناسبی برای کمپرسور های پیستونی شده اند که به خاطر بازدهی کمتر و سطح صدای زیاد ، در حال منسوخ شده اند .

 

کمپرسور کولر گازی روتاری

عکس کمپرسور کولر گازی روتاری

 

2- کمپرسور اسکرال

به کمپرسوری که به کمک دو مارپیچ، یکی از انها ثابت و در مرکز واحد و دیگری مارپیچ دوران که در حال گردش می باشد، اسکرال یا اسکرول گفته می شود .بالا بردن دما و فشار گاز از وظایف این دو مارپیچ هستند .

علاوه بر این دو مارپیچ ،قطعاتی دیگری اعم از (میلنگ ، رتور، استاتور، یاتاقان ، لوله مکش و تخلیه و، پمپ روغن) نیز دخالت دارند اما وظیفه اصلی را،این دو مارپیچ انجام می دهند .

عمل کمپرسور scroll در سه بخش مکش ، تراکم و تخلیه صورت میگیرد. کمپرسور اسکرال در دو سرعت دوران ثابت و متحرک دسته بندی شده اند.

در سرعت ثابت ، مارپیچ غیر قابل کنترل بوده و تنها با خاموش و روشن شدن ، ظرفیتش قابل کنترل است. در سرعت متحرک نیز میزان مبرد متراکم شده قابل کنترل است.

 

کمپرسور کولر گازی اسکرال

مشخصات کمپرسور کولر گازی اسکرال مارپیچ

از محاسن این کمپرسور کولر گازی به نسبت سایرین می توان به اطمینان بالاتر به جهت ساختار ساده و قطعات کمتر، بازدهی بالاتر به دلیل نداشتن شیر مکش یا تخلیه و حجم کلیرانس که از اتلاف انرژی جلوگیری می کند اشاره کرد.

از معایب آن میتوان به صدای خروجی بسیار زیاد ، مصرف برق نسبتا بالا و تکنولوژی قدیمی ساخت اشاره کرد .

 

کمپرسور کولر گازی دایکین

عکس و مشخصات کمپرسور کولر گازی دایکین

 

3- کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی با انجام همزمان رفت و برگشت ،عمل مکش و خروج گاز را انجام می دهد. پیستون هر بار با رفت و برگشت ، مقدار مبرد موجود در محفظه گاز کمپرسور را  هدایت میکند که تحت تراکم قرار میگیرد و با فشار به سیستم وارد می شود.

عملکرد کمپرسور پیستونی در سه بخش مکش ، تراکم و تخلیه صورت میگیرد و هر کدام وظایف بخصوصی دارند. وجود لرزش زیاد در این کمپرسور ناشی از حرکت منقطع گاز در سیکل کمپرسور می باشد.

کمپرسور پیستونی با توجه به موقعیت مبرد در اطراف پیستون، به دو شکل تک مرحله ای و دو مرحله ای تقسیم می شود.اگر مبرد در یک سمت پیستون فشرده شود تک مرحله ای گفته میشود و چنانچه پس از تراکم از سمت اول به سمت دوم پیستون فرستاده شود و دوباره متراکم شود ، دو مرحله ای خوانده میشود .

از مزیت های این نوع کمپرسور می توان به کاربرد گسترده در صنایع برودتی صنعتی اشاره کرد .این کمپرسور دارای تنوع ظرفیت بالایی است و بیشتر در یخچال ، سرد خانه ها و صنایع متعدد تهویه مطبوع دیگر استفاده می شود.

از معایب موتور پیستونی میتوان به بازدهی انرژی پایین به علت مقاوم بودن شیرها در تخلیه و مکش ،نشت بین سیلندر و پیستون ها اشاره کرد .

این موتور حساس به ورود مبرد به صورت مایعاست و در صورت ورودش به محفظه تراکم ، سر و صدا ایجاد میکند و به کمپرسور صدمه وارد میکند .

یکی از بزرگترین معایب موتور پیستونی، ابعاد بسیار بزرگ نسبت به ظرفیت btu آن است . این کمپرسور همچنین به جهت ساختار پیچیده ای که دارد، هزینه نگهداری بالایی دارد .

از دیگر معایب اساسی کمپرسور پیستونی ایجاد سروصدا و لرزش به علت یکنواخت نبودن حرکت مبرد است .

 

کمپرسور پیستونی کولر گازی

مشخصات و عکس کمپرسور پیستونی کولر گازی

 

4 – کمپرسور هرمتیک 

پیشرفته ترین و جدیدترین نوع کمپرسور ، هرمتیک یا هرمتیکال نام دارد . موتور Hermetic به Twin Rotary و Twin Compressor نیز شهرت دارد .

کمپرسور هرمتیک از نظر طراحی همانند موتور روتاری سنتی است با این تفاوت که دارای دو عدد روتور چرخنده برای فشرده سازی گاز است .

داشتن دو عدد روتور چرخشی ، مزیت های بینظیری را در اختیار کمپرسور هرمتیکال قرار میدهد . مهمترین مزیت این موتور برودت زایی دو برابری به نسبت کمپرسور روتاری است .

این موتور به جهت داشتن دو روتور ، فشرده سازی گاز مطلوبی را انجام میدهد که ماحصل آن سرما دهی بیشتر است . تحمل گرمای بالا دومین مزیت بزرگ موتور هرمتیک است .

کمپرسور هرمتیک قادر است شدت گرمای فراتر از 65 درجه سانتیگراد را به آسانی تحمل کند . این میزان از تحمل گرما کوچکترین تاثیری روی کیفیت سرما دهی ندارد .

صدای خروجی نزدیک به سایلنت سومین مزیت hermetical است . این کمپرسور به جهت داشتن پایه موتورهای گیمبال مانند ، کمترین میزان لرزش را تولید میکند که به تبع آن ، صدای خروجی نیز به شدت کاهش می یابد .

شرکت ال جی اولین کمپانی بود که از موتور هرمتیک در ساخت اسپلیت های دیواری استفاده کرد . پس از ال جی شرکت های دیگری همچون گری ، هیتاچی ، دایکین ، سامسونگ و میتسوبیشی از این فناوری استفاده کردند .

بزرگترین ایراد موتور هرمتیک قیمت تمام شده نسبتا گران آن است . به طور مثال قیمت اسپلیت ال جی مجهز به موتور هرمتیک بسیار بیشتر از نمونه روتاری معمولی است .

 

کمپرسور هرمتیک کولر گازی

مشخصات فنی و عکس کمپرسور هرمتیک کولر گازی


 

مطالب مرتبط