مشاوره خرید کولر گازی, مقالات

کولرگازی اینورتر

کولرگازی اینورتر

کولرگازی اینورتر

 

مروری بر مدار اینورتر

اینورتر(Inverter) در اصطلاح ¸به معکوس کننده جریان اطلاق میگردد که جریان برق مستقیم را به متناوب تبدیل میکند .

تبدیل کردن جریان برق مستقیم به متناوب باعث ایجاد ولتاژ دلخواه خواهد شد .

در اساس مدار اینورتر یک موج مربعی را به یک موج سینوسی منظم تبدیل میکند.

امروزه مدار های اینورتر در اکثر صنایع کوچک و بزرگ جهان کاربرد دارند و اهمیت ان در این صنایع انکار ناشدنی است .

به طور مثال پیشتر جهت انجام عملیات جوشکاری در خارج از محدوده کارگاهی میبایست یک ژنراتور قدرتمند و گاه گازوئیلی استفاده میشد اما در حال حاضر تنها با همراه داشتن یک اینورتر که ابعادش به اندازه یک کیف دستی است میتوان به راحتی با هر جریان برقی جوشکاری کرد .

مدار اینورتر در صنعت تهویه مطبوع

یکی از تولیداتی که شاید بیشتر از بقیه تحت تاثیر کاربرد مدار اینورتر قرار گرفت صنایع سنگین تهویه مطبوع بود .

پیشتر مشکل اساسی کولر های گازی فاقد مدار اینورتر  مصرف برق بالا و استهلاک زیاد بود که به جهت استارت خوردن کمپرسور و نوسانات شدید جریان مصرفی رخ میداد .

در کولرگازی اینورتر دار یک جریان ثابت در موتور برقرار است به طوری کمپرسور هیچگاه خاموش نمیشود و همواره در پایینترین دور مشغول به کار است.

عدم استارت خوردن کمپرسور با ایجاد حالت آماده به کار یا standby¸ یک تحول شگرف در کاهش مصرف برق و استهلاک موتور ایجاد نمود .

کمپرسور کولرگازی اینورتر همواره روی یک موج سینوسی (Sine wave) یکنواخت در حرکت است و هرگز به صورت نوسان شدید تغییر نمیکند .

مشخصه های ظاهری کولرگازی اینورتر

کولرگازی اینورتر به نسبت مدل های معمولی گرانتر است و هیچگاه پیش نمی اید که یک مدل معمولی هم از رده ی اینورترش گرانتر باشد .

اینورتر در کولر های گازی به صورت یک کیت طویل و اکثرا سبز رنگ روی یونیت خارجی دستگاه نصب میشود و تنها با باز کردن در پوش یونیت داخلی قابل روئیت است .

بر روی یونیت داخلی و خارجی کولرگازی اینورتر سنسور های متعدد از جمله سنسور ترمیستور و سنسور اهم بسته شده است .

ترمیستور (termistor) یک حسگر است که بر پشت رادیاتور بسته شده و از بیرون قابل روئیت و دیدن میباشد¸ این سنسور از مهمترین نشانه های اینورتر بودن یک کولرگازی است .

سنسور اهم و ترمیستور هر دو به مدار اینورتر متصل هستند و اطلاعاتی را بر اساس دمای محیط و شرایط اقلیمی جمع آوری و جهت تحلیل به مدار اینورتر ارسال میکنند .

مدار اینورتر پس از تحلیل داده ها اقدام ب مکانیزم فرمان کمپرسور میدهد و به زبان ساده¸تنظیم دور کمپرسور از نتایج دریافت و تحلیل داده ها دریافتی است .

برد اینورتر کولرگازی اندکی با سایر مدار های الکتریکی تفاوت دارد¸ به طور مثال روی مدار اینورتر صفحات بزرگ و کشیده آلومینیومی جهت خارج کردن گرمای حاصله از کارکرد برد قرار گرفته شده که کمتر در سایر مدار ها دیده شده است .

اشکال مختلف کولرگازی اینورتر

تنها یک نوع اینورتر در ساخت سیستم های تهویه مطبوع کاربرد دارد و تنها جنبه تفاوت مدار ها در هوشمند بودن و بهینه سازی های اعمال شده میباشد و از نظر فنی تفاوتی ندارند .

اینورتر خازنی که در بعضی از وبسایت ها اسمش را شنیده اید صرفا یک حقه از طرف فروشنده ها میباشد که جنس ارزان قیمت بدون اینورتر را به جای سیستم اینورتر بفروشند و عملا چیزی به اسم اینورتر خازنی وجود خارجی ندارد .

معروف ترین های کولرگازی اینورتر

پیشتر چند شرکت انگشت شمار در رده تولید کننده سیستم های تهویه مجهز به مدار اینورتر قرار داشتند اما امروزه کموبیش تمام شرکت ها حداقل یک مدل کولرگازی اینورتر در تولیدات خود دارند .

از معروفترین شرکت های تولید کننده کولرگازی اینورتر میتوان به کمپانی ال جی الکترونیک® |هیتاچی®|گری الکتریک®|دایکین®|پاناسونیک®|فوجیتسو®|میتسوبیشی® و سامسونگ الکترونیک® اشاره کرد .

کمپانی ال جی در ابتدا با تولید مدار اینورتروی (inverterV) وارد بازار پر رقابت سیستم های تهویه اینورتر دار شد .

در نسل دوم کولر گازی و اسپلیت های ال جی از سیستم مگا اینورتر (Mega inverter) استفاده گردید¸ که به نسبت اینورتر وی بهینه تر بود.

 نسل سوم کولرگازی اینورتر ال جی به سیستم پیشرفته دوال اینورتر (Dual inverter) مجهز بود که نسخه های بروز شده آن هنوز هم بر روی اسپلیت های دیواری این کمپانی نصب میباشد.

جدیدترین نسل کولر اسپلیت های LG به مدار هوشمند آپگرید شده اسمارت اینورتر (Smart inverter) تجهیز شده اند که به نسبت سایرین بهینه تر و هوشمند تر هستند .

در کولرگازی اینورتر هیتاچی¸ تنها از سیستم مدار بندی دی سی  (Dc inverter) استفاده شده که نسل به نسل بروز رسانی و بهبود یافته تر میشود .

یکی از شرکت های صاحب سبک در زمینه تولیدات کولرگازی اینورتر ¸کمپانی Gree electric واقع در ژوهای چین است که نسل اول دستگاه های تهویه مطبوع خود را با مدار Dc inverter روانه بازارهای جهانی کرد.

جدید ترین نسل اسپلیت های دو تکه دیواری (wall mounted) گری به مدار پیشرفته و هوشمند G10 Inverter  ¸که به یک نوع هوش مصنوعی با قابلیت بهینه سازی بیش از 70% است مجهز هستند .

شرکت های ژاپنی دایکین¸پاناسونیک¸فوجیتسو جنرال¸ و میتسوبیشی همگان از مدار DC INVERTER بهینه سازی شده استفاده میکنند به طوری که هرساله برد های اینورتر باز طراحی و بروز رسانی میشوند و هر نسل با نسل پیشین تفاوت ها دارد .

چرا کولرگازی اینورتر

شاید این پرسش خیلی از کسانی باشد که به دنبال خرید یکی از تیپ های مختلف کولرگازی هستند.

اشتباه اکثریت کسانی که قصد خرید کولرگازی اینورتر دار را دارند این است که فکر میکنند مدار اینورتر تنها روی مصرف برق تاثیر میگذارد و از جنبه های دیگر تفاوتی با یک کولر گازی معمولی ندارد .

کمپرسور کولرگازی اینورتر به جهت اینکه هرگز استارت نمیخورد عمر مفید بالایی دارد و استهلاک کاری این قطعه به نسبت یک کولرگازی معمولی 70% کمتر است .

سطح صدای خروجی کمپرسور کولر اسپلیت های اینورتر¸ به دلیل کارکرد با نوسان بسیار پایین و نداشتن لرزش¸بسیار کمتر از مدل های معمولی است .

در ساخت کولرگازی اینورتر به جهت استفاده از سنسور های متعدد¸و تنظیم هوشمند مکانیزم دستگاه¸بهره وری کاری بالاتری را در اختیار مصرف کننده قرار میدهد .

شرکت های سازنده جهت ترغیب مصرف کنندگان به خرید کولر اسپلیت های اینورتر¸امکانات و فناوری های متعددی را روی این دستگاه ها نصب میکنند به طور مثال استفاده از سیستم وای فای یا عیب یابی هوشمند با گوشی موبایل¸ روی مدل های اینورتر تعبیه شده است .

خدمات پس از فروش کولرهای گازی اینورتر به جهت گستردگی بازار و به روز بودن این طیف از محصولات بسیار بهتر از کولرگازی های معمولی است .

کولرگازی اینورتر

مدار اینورتر کولر گازی هیتاچی

کولرگازی اینورتر

مدار اینورتر کولر گازی گری

شرکت تهویه بانه کولر وارد کننده ده برند برتر سیستم های تهویه مطبوع به صورت تخصصی طیف گسترده ی این محصولات را در اختیار گذاشته است .

همواره میتوانید از طریق شماره های درج گردیده¸مشاوره بگیرید و از بروز ترین مدل ها و قیمت ها مطلع گردید.

 

جمع آوری شده توسط تیم تهویه مطبوع بانه کولر

هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز است .©

 

 

 

 

مطالب مرتبط