مقالات

کولر گازی

کولرگازی-بانه کولر

کولر گازی یا اسپلیت

کولر گازی یا اسپلیت از کاربردی ترین سیستم های تهویه هوا می باشند که نسبت به کولرهای آبی دمای هوا را بهتر و به صورت یکنواخت تنظیم می کنند. این تجهیزات سرمایشی و گرمایشی از نظر نحوه عملکرد و همچنین شکل ظاهری و نحوه و محل نصب آنها در گروه های مختلفی تقسیم بندی نمود. بانه کولر؛ ارائه دهنده انواع کولر گازی یا اسپلیت در ادامه هر آنچه که باید درباره این تجهیزات بدانید از قبیل انواع مختلف آنها و نحوه شست شوی پنل داخلی، قیمت و تفاوت های آنها با داکت اسپلیت ها را ارائه خواهد داد.

کولر گازی چیست؟

سیستم های سرمایشی و گرمایشی از گذشته تا امروز از اهمیت بسیار زیادی در محیط های مسکونی و کاری برخوردار بوده و به همین دلیل در طراحی آنها تغییر و تحول زیادی بوجود آمده است. به طوریکه بعد از کولرهای آبی و به منظور کاهش مصرف آب، نوع دیگری از این کولرها معرفی شد که قادرند با گاز مبرد دمای هوا را در درجه دلخواه تنظیم کنند. کولر گازی به دستگاه ها و تجهیزات سرمایشی و گرمایشی گفته میشود که به صورت یک تکه و دو تکه طراحی شده و ترموستات در نظر گرفته شده برای آنها، دمای هوا را اندازه گیری نموده و پس از کاهش یا افزایش دما به اندازه تنظیم شده، فرمان روشن یا خاموش شدن دستگاه را ارسال می کند.در واقع می توان مهم ترین تفاوت در کولرهای آبی و اسپلیت ها را در قابلیت تنظیم دما محیط در درجه دلخوه خلاصه نمود که تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت و تهویه هوا خواهد داشت.

کولر گازی

انواع کولر گازی

این دستگاه و سیستم های تهویه هوا را می توان بر اساس فاکتورهای مختلفی تقسیم بندی نمود. به عنوان مثال، انواع کولر گازی با توجه به شکل ظاهری و نحوه نصب شامل موارد زیر می باشند:

کولر گازی ایستاده

در محیط هایی که امکان نصب کولر بر روی دیوار یا پشت پنجره وجود ندارد و همچنین مواقعی که اسکان به دلایل مختلف به صورت موقت انجام میشود، برای سرد یا گرم کردن محیط می توان از کولرهای ایستاده استفاده نمود. این کولرها که به کولرهای زمینی نیز شناخته شده می باشند، در هر نقطه از ساختمان و روی زمین قرار گرفته و عمل تهویه هوا را انجام می دهند. از مهم ترین ویژگی های این کولرها می توان به سرد یا گرم کردن سریع دمای محیط نسبت به نوع دیواری اشاره نمود.

اسپلیت پشت پنجره ای

این گروه از کولرهای گازی به صورت یک تکه طراحی شده و تمام سیستم سرمایشی و تبرید در یک واحد قرار گرفته اند. کولرهای پنجره ای همان طور که از نامشان مشخص است، در پشت پنجره ها نصب شده و نیاز به کانال کشی برای آنها وجود نداشته و در اغلب مواقع نیز بدون کنترل یا ریموت می باشند.

اسپلیت دیواری

از رایج ترین انواع اسپلیت می توان به نوع دیواری آنها اشاره نمود که به صورت دو تکه و یک تکه طراحی میشوند. نوع دو تکه ای کولرها از دو بخش مجزا تشکیل شده است که یک واحد در بیرون و در فضای باز قرار گرفته و هوای سرد یا گرم را به واحد داخلی منتقل می کند. در مقابل، برخی از مدل های این کولرها از یک واحد تشکیل شده و روی دیوار نصب میشوند و با ریموت می توان دمای دلخواه را بر روی آنها تنظیم نمود. در این کولرها سیستم تبرید و تمایز تجهیزات جانبی همگی در یک یونیت قرار گرفته اند.

کولر گازی پرتابل

همان طور که از نام این کولرها مشخص است، قابل حمل بوده و دارای وزن سبکی می باشند. ساختار این کولرها به گونه ای طراحی شده است که دارای چرخ بوده و همچنین هوای گرم موتور توسط لوله خرطومی به بیرون منتقل می گردد. از مزایای کولر گازی های پرتابل می توان به عدم نیاز به نصب و قابلیت استفاده در هر مکان اشاره نمود. البته توجه داشته باشید که این کولرها نسبت به سایر نمونه ها سر و صدای بیشتری دارند.

برای اطلاعات بیشتر درباره پکیج کلیک کنید .

برای دیدن ویدیو های بیشتر به اینستاگرام مراجعه کنید.

برای تماشای ویدئوی زیر به فیلتر شکن نیاز دارید.

 

کولر گازی اسپلیت و داکت اسپلیت

علاوه بر شکل ظاهری و نحوه نصب، اسپلیت ها را می توان با توجه به نحوه انتقال هوا به واحد مرکزی به دو گروه بدون کانال و با کانال تقسیم بندی نمود. داکت اسپلیت به نوع خاصی از کولرهای گازی گفته میشود که سیستم تبرید در یونیت بیرونی قرار گرفته و در فضای باز نصب می گردند. هوای گرم یا سرد از طریق کانال های ایجاد شده به واحد مرکزی که درون ساختمان قرار گرفته است منتقل شده و در نهایت از طریق کانال های اختصاص یافته به هر اتاق، هوا در کل ساختمان در جریان خواهد بود. سیستم مرکزی این کولرها در زیر سقف کاذب قرار گرفته و به دلیل استفاده از کانال کشی به سایر اتاق ها، در خرید تعداد کولرها صرفه جویی خواهد شد.

از مهم ترین تفاوت های اسپلیت و داکت اسپلیت می توان به بدون کانال بودن اسپلیت ها اشاره نمود. علاوه براین، لازم به ذکر است که ترموستات داکت اسپلیت ها در بالاترین نقطه از ساختمان قرار گرفته و سیستم بر همین اساس دمای هوا را تنظیم خواهد نمود، در نتیجه تمام اتاق ها دمای هوای مشابهی خواهند داشت.

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

از دیگر فاکتورهایی که می توان برای تقسیم بندی انواع کولر گازی در نظر گرفت، نحوه عملکرد آنها برای تنظیم دمای محیط می باشد که بر همین اساس می توان آنها را در دو گروه کلی اینورتر و معمولی دسته بندی نمود. کولرهای اینورتر به گونه ای طراحی شده اند که پس از اینکه دمای هوای محیط به اندازه تنظیم شده بر روی کولر رسید، سرعت چرخش کمپرسور کاهش پیدا نموده، اما دستگاه خاموش نمیشود. در مقابل، کولرهای معمولی پس از سرد شدن دمای محیط به اندازه تنظیم شده، خاموش شده و پس از گرم شدن مجدد هوا روشن میشوند. لازم به ذکر است که روشن و خاموش شدن های متوالی نه تنها باعث میشود تا طول عمر دستگاه تا حد زیادی کاهش پیدا کند، بلکه مصرف برق و انرژی را نیز افزایش خواهد داد.

انواع کمپرسور در کولرهای گازی

از مهم ترین اجزا و تجهیزات موجود در کولرهای گازی، کمپرسور می باشد که نقش آن فشرده کردن گاز بوده و نحوه عملکرد آن تاثیر مستقیم بر راندمان اسپلیت دارد. از جمله کمپرسورهایی که در اسپلیت ها مورد استفاده قرار میگیرند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

کمپرسور پیستونی

از قدیمی ترین و البته رایج ترین انواع کمپرسور به کار رفته در اسپلیت ها می باشد که از پیستون و سیلندر تشکیل شده است. این کمپرسورها نه تنها دارای قدرت و طول عمر بالایی می باشند، بلکه صدای آنها نیز نسبتا زیاد است. به طور خلاصه نحوه عملکرد این کمپرسورها شامل موارد زیر می باشد:

  • گاز مبرد به کمک مکنده های مخصوص به درون سیلندر منتقل میشوند
  • پیستون مبرد را فشرده نموده و با سرعت بسیار زیاد گاز به درون سیستم تبرید منتقل می گردد
کمپرسور روتاری

از دیگر انواع کمپرسورهای کولر گازی می توان به نوع روتاری اشاره نمود که نه تنها صدای کمتری نسبت به نوع پیستونی دارند، بلکه راندمان و کارایی آنها نیز بالاتر می باشد. در این نوع کمپرسور از تیغه هایی استفاده میشود که با سذعت بسیار زیاد و به صورت دایره ای در حل چرخش بوده و گاز مبرد را به درون سیستم تبرید انتقال می دهند.

کمپرسور اسکرال یا مارپیچ

کمپرسور اسکرال یا مارپیچ از بهترین و بروزترین انواع کمپرسور می باشند که از دو بخش تشکیل شده اند. یکی از ماریپیچ ها در این کمپرسور ثابت بوده و دیگری برخلاف جهت آن با سرعت در حال چرخش بوده و عملیات فشرده سازی و انتقال مبرد همزمان با هم انجام میشوند. البته لازم به ذکر است که به دلیل راندمان بالا و صدای کم و عمر بالا، قیمت این کمپرسورها گران تر از دو نمونه های بالا می باشند.

نحوه شست و شوی پنل داخلی کولر گازی

استفاده مداوم از کولر گازی به مرور باعث میشود تا فیلترها و همچنین کویل های درون دستگاه نیاز به شست و شو داشته باشند تا کارایی و راندمان آنها در سطح مطلوبی حفظ شود. برای شستشوی پنل داخلی کولر گازی لازم است گام های زیر به ترتیب اجرا شوند:

  • ابتدا دستگاه به طور کامل از برق جدا شود.
  • پنل جلویی اسپلیت را جدا کنید و فیلترها را از آن خارج نموده و شستشو دهید. علاوه بر این لازم است سنسور دستگاه را نیز کاملا تمیز کنید.
  • سپس کویل ها را با اسپری آب و مواد شوینده کاملا تمیز کنید
  • در آخرین مرحله تمام تجهیزات از قبیل فیلترها را در جای خود قرار داده و پنل ها را مانند قبل روی دستگاه نصب کنید.

نکات مهم در خرید کولر گازی

برای خرید کولر گازی یا اسپلیت لازم است چند نکته مهم را مد نظر قرار دهید که عبارتند از:

  • نوع دستگاه را با توجه به شرایط موجود در محیط به درستی انتخاب کنید. اندازه و ابعاد دستگاه و همچنین نحوه نصب آن باید با شرایط محیط کاملا تناسب داشته باشد.
  • ظرفیت یا BTU دستگاه باید با اندازه و محیط ساختمان و اتاق ها تناسب داشته باشد.
  • کولر گازی را حتما از مارک های معتبر خریداری کنید و جنس تقلبی نخرید تا خدمات پس از فروش و گارانتی برای دستگاه ارائه گردد.

جهت سفارش هر یک از انواع کولر گازی در مارک های مختلف از قبیل ال جی، هیتاچی، گری، پاناسونیک و غیره می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه با گروه بانه کولر در ارتباط باشید. تمام محصولات ارائه شده توسط این مجموعه اصل بوده و دارای گارانتی و خدمات پس از فروش می باشند.

کولر گازی به دستگاه ها و تجهیزات سرمایشی و گرمایشی گفته میشود که به صورت یک تکه و دو تکه طراحی شده و ترموستات در نظر گرفته شده برای آنها، دمای هوا را اندازه گیری نموده و پس از کاهش یا افزایش دما به اندازه تنظیم شده، فرمان روشن یا خاموش شدن دستگاه را ارسال می کند.

در واقع می توان مهم ترین تفاوت در کولرهای آبی و اسپلیت ها را در قابلیت تنظیم دما محیط در درجه دلخوه خلاصه نمود که تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت و تهویه هوا خواهد داشت.

کولرهای اینورتر به گونه ای طراحی شده اند که پس از اینکه دمای هوای محیط به اندازه تنظیم شده بر روی کولر رسید، سرعت چرخش کمپرسور کاهش پیدا نموده، اما دستگاه خاموش نمیشود. در مقابل، کولرهای معمولی پس از سرد شدن دمای محیط به اندازه تنظیم شده، خاموش شده و پس از گرم شدن مجدد هوا روشن میشوند.

محصولات