مقالات

گاز کولر گازی

گاز کولر گازی

گاز کولر گازی

در کولر گازی از گاز های مخصوص برودت زایی که به ان مبرد هم گفته می شود استفاده میگردد.

بسیاری از کشور های توسعه یافته در حال جایگزینی مناسبی برای گازها ، که  سازگاری بیشتری با محیط زیست و لایه اوزون داشته باشد،هستند. این گازها در برخی کاربردها ،برای محیط زیست و لایه اوزن مخرب هستند.

در کولر گازی ها از انواع مختلف مبردها استفاده میشود که می توان در این میان به گاز R410 A – گاز R22 – گازR407 و گاز R32 اشاره کرد .

این مبردها صرفا مخصوص به کولرگازی نیستند و در بسیاری دیگر از لوازم همانند یخچال ، آبسردکن ، کولر خودرو  و دیگر صنایعی که نیاز به برودت دارند استفاده میشود .

ما در این نوشته به چند نوع از مبردهایی که بیشترین استفاده را صنعت تهویه مطبوع دارند ، خواهیم پرداخت .

تمام گاز های خنک کننده با پیشوند R که مخفف Refrigerant است شروع میشوند . کلمه refrigerant به معنی سرمازا یا برودت زا است .

انواع گاز کولر گازی

گاز  R410A 

این نوع گاز کولر گازی ، ترکیبی از دو نوع گاز R32 و R125 می باشد که تقریبا یک azeotropic را تشکیل می دهند. مبرد R410A عمدتا در سیستم های تهویه مطبوع خانگی به کار می رود .

با توجه به اینکه این گاز نسبت به R22 فشار بالا تری دارد میتواند جایگزینی خوبی باشد، بنابراین در محصولات جدیدتر که برای فشارهای زیاد ساخته شده اند استفاده می شود.

کپسول های حاوی گاز R410A به رنگ صورتی می باشند .سیلندرهای گاز R410A را باید در محل های خشک و خنک با تهویه مناسب و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کرد.

گاز R410A در حالت مایع شارژ میشود تا از ترکیب دقیق ان مطمئن شویم. مبرد R410A غیر قابل اشتعال و با طبقه بندی A1 ایمن شده است.

روغن کمپرسورهای حاوی گاز R410A را با پلی استر شارژ می کنند .کاربرد گاز R410A در تجهیزات تهویه مطبوع و پمپ های گرمایی که از نو طراحی شده اند، به عمل می اید.

مبرد R410A در حال حاضر رایجترین نوع خنک کننده در صنعت تهویه مطبوع است . این مبرد به وفور در کولر گازی ال جی ، کولر گازی گری و مدلهای از هیتاچی ، توشیبا ، دایکین ، میتسوبیشی و … استفاده شده است .

گاز R410 A تحمل گرمای نسبتا بالای دارد با وجود آنکه در بازار تهویه مطبوع شایعه ای مبنی بر ضعف این گاز در شدت گرمای بالا وجود دارد .

شرکت های سازنده کولرگازی که از گاز R410A استفاده کرده اند، به طور میانگین تحمل گرمای بیش از 55 درجه سانتیگراد را تضمین کرده اند . تضمین تحمل گرمای بیش از 55 درجه نشان ازین دارد که ضعف گاز R410A در دمای بالا صرفا یک شایعه است .

گاز کولر گازی R410A

مشخصات و کیفیت گاز کولر گازی R410A

 

گاز R22 

گاز R22 (دی کلورفلور متان) از خانواده بزرگتر ، هیدروفلور کربن (HCFC) است. شکل ظاهری این مبرد بی رنگ بوده و گذشته در یخچال و چیلر استفاده میشده است. این فریون بی بو و در صورت ترکیب با رطوبت باعث خوردگی فلزات نمیشود .

گاز R22 قابل اشتعال نیست و جز گاز های گلخانه ای محسوب می شود . این گاز در سلیندرهای به جرم 13.6 کیلوگرم و به رنگ سبز روشن ، به بازار عرضه شده است .

مبرد R22 با انواع روغن پلی استر و روغن اکلیل بنزین ، سازگاری دارد .گاز R22 اثرات مخربی از جمله اسیب رساندن به لایه اوزن که سبب گرم شدن کره زمین میشود را در پی دارد .

گاز R22 نسبت به سایرین ویژگی های شیمیایی خاصی دارد که هم در سیستم های بالای صفر و هم  در سیستم های با دمای زیر صفر،  قابلیت بیشتری دارد. قابلیت ذکر شده باعث میشود تا این فریون را از پر کابردترین گازهای سرمایشی قلمداد کرد .

موارد استفاده از R22

با وجود این ویژگی ها مبرد r22 به دلیل مخرب بودن برای محیط زیست T سالهاست دیگر در سیستم های تهویه مطبوع خانگی مدرن و صنعتی کاربردی ندارد .

گاز R22 به طور رسمی تولیدش  متوقف شده و تنها در بعضی از مدلهای سفارشی استفاده میشود . مدلهای سفارشی برای کشورهای که هنوز گاز R 22 در آن ممنوع نشده ، تولید میشود .

در ایران گاز R22 همچنان خواهان و طرفداران دو آتشه ای دارد . توجیه اشخاصی که هنوز طالب این گاز هستند ، تحمل گرمای بالا آن است .

با وجود آنکه روی کاغذ این مبرد تحمل گرمای بیشتری نسبت به سایرین ندارد اما در عمل به نظر میرسد R22 در شرایط اقلیمی بسیار گرم ، عملکرد مطلوبی دارد .

خنک کننده R22 به وفور در کولرگازی های پیستونی و اسکرال استفاده میشود .از معروفترین کولرگازی های بازار که از گاز R22 استفاده میکنند میتوان به گری Gmatic گری R4matic ، اجنرال پیستونی ، اجنرال اسکرال و برخی مدلهای هایسنس اشاره کرد .

 

گاز کولر گازی R22

کیفیت کپسول گاز کولر گازی R22

 

گاز R407

دیگر گاز کولر گازی R407 نام دارد که از ترکیب گاز های مبرد فریونی R134 ، R32 و R125  ساخته شده است . گاز R407 در مقایسه با گاز R22  مشخصات مشابهی دارند به همین دلیل این گاز می تواند در دمای متوسط جایگزینی خوبی برای مصارف برودتی و تجهیزات تهویه مطبوع باشد.

گاز کولر گازی R407 را در سیلندر های پرفشار، نگه داری میکنند تا هنگام استفاده از مبرد، هیچ ماده دیگر وارد محفظه سیلندر نشود. کپسول های R407 را در محیطی خشک و خنک و دور از تابش مستقیم نور خورشید با تهویه مناسب نگهداری میکنند.

گاز R407 غیر قابل اشتعال بوده و با طبقه بندی A1 ایمن شده است. برودت زا R407 را باید در حالت مایع شارژ کرد تا از ترکیب دقیق ان اطمینان حاصل شود .

گاز R407 بی بو و بی رنگ میباشد و سازگاری بیشتری با روغن پلی استر دارد. از گاز R407 به وفور در کولرگازی اجنرال ، فوجیتسو و برخی برندهای ژاپنی دیگر همانند هیتاچی استفاده شده است .

 

گاز کولر گازی R407

کپسول گاز کولر گازی R407

 

گاز R32 

گاز R32 به عنوان دیفلوئور متان شناخته شده است و یک مبرد آلی است. این گاز تقریبا شبیه مبرد R410A و با داشتن ODP 0 برای لایه اوزن مخرب نیست .

گازهای گلخانه ای به CFC ها شهرت دارند و اصلی ترین عامل در تخریب لایه اوزن هستند . مبرد R32 یکی از سبز ترین گازهای ساخته شده است که کمترین میزان تخریب را نسبت با سایرین دارد .

خنک کننده R32 تولید شرکت دایکین ژاپن است و شرکتهای دیگر برای استفاده میبایست به دایکین ، حق ثبت اختراع بپردازند .

مبرد R32 قابل اشتعال و با طبقه بندی A2 ایمن شده و از نظر افت فشار و انتقال حرارت ، عملکرد مناسبی دارد. فریون جایگزینی مناسبی برای مبردهای R22 و R410A است . این مبرد به علت دارا بودن GWP 675 به طور قابل توجهی پایین تر از مبرد های R22 و R410 است.

گاز کولر گازی R32 در مقابل فشار تحمل زیادی دارد پس باید تجهیزات مورد استفاده برای نگهداری ان نیز تحمل خوبی در برابر فشار داشته باشند. مبرد R32 با روغن و آب به سختی حل میشود .

موارد استفاده از R32

مبرد R32 در کشور های اروپایی و همچنین بخش بزرگی از شرق آسیا همانند تایلند ،ژاپن و چین استفاده فراوان دارد . نکته قابل توجه اینجاست که این مبرد جزء موجود در سایر مبرد ها میباشد.

این مبرد بی رنگ و بی بو میباشد و سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد. بیشتر کشورهای توسعه یافته انرا گاز اینده لقب داده اند و بسیاری دیگر به دلیل اشتعال پذیری بالا ، گازی غیر ایمن میپندارند .

گاز R32 در مدلهای جدید کولر گازی و اسپلیت به وفور استفاده شده است . در حال حاضر کولرگازی گری ، کولرگازی ال جی ، کولرهای جدید پاناسونیک ، هیتاچی و دایکین در بازار با مبرد R32 ، یافت میشوند .

سایر تجهیزات سنگین تهویه مطبوع همانند سیستم های vrf و چیلر جدید نیز به مبرد r32 تجهیز شده اند .

 

گاز کولر گازی R32

مقایسه گاز کولر گازی R32 با R410A

 


جمع آوری شده توسط گروه تاسیساتی بانه کولر

کپی برداری از نوشته در صورت ذکر منبع بلامانع است .